Öğretmenlerimiz

Hayrettin Polat
Hayrettin Polat
Sınıf Öğretmeni

Hayatı

1966 yılının bir bahar günü Sivas'ta dünyaya geldi. Çok geçmeden İstanbul'a göç ettiler. Altı çocuklu bir ailenin büyük oğludur. Bütün öğrenim hayatı İstanbul'da geçti.

Teknolojiye düşkündür. Bilgisayar ile uğraşmaya 1982 yılında başladı. Amatör tasarımlar yapar. Web siteleri tasarlar ve yönetir. Sosyal medyadan uzak durmayı tercih eder. Zamanını boş işlerle harcamaktan hiç hazzetmez. Yaşadığı sürece üretken olmayı arzular. Kendince şiir denemeleri, hikayeler yazmayı sever.

Öğrencilerine öğrenmeyi öğreten bir öğretmen olmaya çaba gösterdi. Öğreten olmayı bir türlü sevemedi. Biz olmanın kıymetini bilen, inandığı değerleri yücelten nesiller yetiştirmek isteyen bir öğretmen olabilmeyi umut etti ve ediyor.

Eğitim ve Deneyimleri

İlkokul sıralarında bir hayali vardı: "Uçak mühendisi olmak". En mutlu olduğu yer kütüphanelerdi. Teknoloji ile alakalı her şeyi okumaya bayılırdı. Jules Verne hayranıydı.

Kendi oyuncaklarını kendi yapar; kendince mucitlikler peşinde koşardı. Dokuz yaşında pilsiz radyo yapmayı başarmıştı. İlk helikopterini uçurmayı başardığında düşene kadar izledi; peşinden gitmedi bile, başarmanın keyfi yetti. O günden sonra onun için değişmeyen tek şeyin değişim olduğunun farkında olarak yaşadı. Her daim yenilik yaratmaya çalışan bir insan oldu.

Orta öğrenim çağı boyunca okul ile iş her zaman bir arada yürüdü. Sıklıkla hayalini kurduğu İTÜ kampüsünü ziyaret eder, okul hakkında bilgiler edinirdi. 

1985 yılı hayatının dönüm noktalarından biri oldu. Dünyaya iyi nesiller yetiştirerek daha faydalı olacağına inanıyordu. Ve öğretmen olarak bunu başarmak istiyordu. Artık makinelere olan sevdasını bırakma vaktinin geldiğini anlamıştı. Ertesi yıl tek tercihle Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne girdi. Öğretmen olma hayalini gerçekleştirdi.

1988 yılında evlendi ve çok geçmeden Kars'ın Aralık İlçesi Aşağı Aratan Köyü'ne sınıf öğretmeni olarak atandı. Çocukluğunun halk hikayelerindeki Kaf Dağı'nın ardına gitmiş gibi oldu.

Öğretmenlik Kariyeri

Devlet okulları ve özel eğitim kurumlarında ara vermeden görev yaptı.

 • 1987-1988 Staj - İstanbul Kılıç Ali Paşa İlkokulu Ortaköy/İSTANBUL
 • 1987-1988 Staj - Göztepe Faik Reşit Unat İlkokulu Kadıköy/İSTANBUL
 • 1988-1991 Aşağı Aratan İlkokulu Aralık/KARS
 • 1990-1991 Devlet Üretme Çiftliği İlkokulu Aralık/KARS
 • 1991-1992 Atmalı Kaşanlı İlkokulu Elbistan/KAHRAMANMARAŞ
 • 1992-1993 Aşağı Çamurlu İlkokulu Aralık/KARS
 • 1992-1993 Aralık İlkokulu Aralık/KARS
 • 1993-1994 Devlet Üretme Çiftliği İlkokulu Aralık/KARS
 • 1994-1998 Açmabaşı Şehit Mehmet Sarı İlkokulu Kocaali/SAKARYA
 • 1998-2006 Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu Adapazarı/SAKARYA
 • 2006-2013 Nuri Bayar İlköğretim Okulu Adapazarı/SAKARYA
 • 2013-2017 Osmanbey İlköğretim Okulu Adapazarı/SAKARYA
 • 2017-2021 Özel Doğa Koleji Adapazarı/SAKARYA
 • 2021-2022 Özel İlkdört İlkokulu

Öğretmenlik hayatı öğrencilik hayatının önünde geçti. Makinelere merakı devam etse de çocuklara olan düşkünlüğü her şeyi geride bıraktı. Terörün en şiddetli döneminde altı yılını ülkemizin en doğusunda üç ülkeye sınırı olan bir noktada geçirdi. Bir çocuğa ışık olabilmek için çaba gösterdi. Bütün öğrencilerini Iğdır Anadolu Lisesine kayıt yaptırmadan dönmedi. Aralık İlçesi'nde ilk Türkçe TV yayınlarını halka aktarmayı sağlayan vericiyi bir arkadaşıyla birlikte başardılar.

1994 yılında Sakarya'ya geldi. Açmabaşı Köyü kendi köyü gibidir. Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'nda izcilikle tanıştı. İzcilik, hakiki öğretmen oluşunun başlangıcıdır. Tecrübeli dostlarından çok şey öğrendi. Değişimini hızlandırdı, artık çevresini değiştirmeye başladı. Dostlarıyla birlikte "Bizden Damlalar" adlı okul dergisi için çok çaba gösterdi. Sakarya'da yediden yetmişe herkesin katıldığı okul şenliği paydaşlarının başında geliyordu.

İzcilik hayatı çok geç başlamasına rağmen izcilik ona, o da Türk izciliğine çok şey kattı. Birçok izci evi yapımını sağladı. Sakarya izciliğinin bütün kamp ve organizasyonlarını yıllarca yönetti. Yüzlerce kamp, doğa yürüyüşleri ve kampanyalar düzenledi. 2007 yılında eğitimci lider oldu. MEB izcilik projelerine destek oldu. MEB izci liderleri eğitimleri için üç farklı kitap hazırladı. Türkiye'nin ilk izci sitesini izcilerin yararına açtı; halen hizmet veriyor. Çeşitli illerde izci liderleri yetiştirdi. 2011 yılında izciliğe ara verme kararı aldı. 2013 yılında Tuzla Gençlik Kampı'nın yapımında danışmanlık ve program geliştirme işlerini yürüttü.

Ustalık dönemi Nuri Bayar'a atanması ile başladı. Neredeyse her faaliyette adı geçiyordu. Profesyonel ölçekte ilk tiyatro çalışması "Çanakkale" beğeni topladı. Sakarya'nın farklı okullarını gezerek Çanakkale Zaferi ile ilgili seminerler verdi, sunumlar yaptı. İlk sınıf web sitesini hayata geçirdi. Okul WEB siteleri hazırladı, tasarım ödülleri aldı. "Birİz" adlı okul dergisine ad ve emek verdi.

Nuri Bayar ortaokul olunca öğretmenliğine Osmanbey İlkokulu'nda devam etme kararı aldı. Osmanbey'de de değişimin önderi olmayı başardı. "Çanakkale Afiş Sergisi" açtı. Çanakkale ile ilgili cephe gerisindeki hikayeleri bir gazete olarak bastırdı ve bütün okullara dağıtımını sağladı. Öğrencileri çocuk oyunları İlçe şampiyonu oldu. Okulun ağ sistemini oluşturdu. Doğa Koleji'nin ısrarı üzerine emekli oldu.

Doğa Koleji'nde de her faaliyetin paydaşı olmayı ve iz bırakmayı başardı.

 

İlkdört ile yeni öğrencilerine ışık olmayı arzuladı. 

Ön Kayıt için Başvuru yapabilirsiniz ÖN KAYIT